O Literárním archivu

 

Literární archiv Památníku národního písemnictví (LA PNP) shromažďuje, zpracovává, ochraňuje a zpřístupňuje doklady k vývoji literatury a knižní kultury v českých zemích od 18. století do současnosti. Sbírky zahrnují rovněž řadu celků obecně se týkajících kulturního vývoje v českých zemích a středoevropském prostoru (osobní archivní fondy významných osobností kulturního, společenského i politického života, nejrůznější spolkové a jiné institucionální archivy) či počátků vědy v českých zemích. Složení sbírek souvisí s historickými proměnami instituce a jejího organizačního zařazení.

Více o historii archivu →

Náš archiv je podle § 80 odst. 4 zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (úplné znění zákona č. 309/2009 Sb. a zákona č. 329/2012 Sb.) zařazen mezi akreditované specializované archivy ČR. Jeho sbírky jsou proto zapsány v základní evidenci Národního archivního.

 

Sbírkotvorná činnost

Jedním z klíčových úkolů LA PNP je shromažďování a doplňování archivních souborů. Jednotlivé celky jsou získávány jednak bezprostředně od literárně činných osobností, jejich dědiců a dalších majitelů literárních pozůstalostí, jednak od institucí literárního a kulturního života (nakladatelství, spolků, redakcí časopisů apod.). Koordinátorem akviziční činnosti pracoviště je PhDr. Petr Kotyk (kotyk@pamatnik-np.cz). 

Zpracování dokumentů

Archivní fondy a sbírky jsou využívány k badatelským, výstavním, edičním a dokumentačním účelům. Podmínkou zpřístupnění archiválií veřejnosti je jejich předchozí odborné zpracování – utřídění podle příslušného pořádacího schématu a opatření archivní pomůckou (dříve soupisem fondu, nyní inventářem či manipulačním seznamem).

Ochrana dokumentů

Archiválie jsou z převážné části uloženy v nově vybudovaném centrálním depozitáři v Litoměřicích. Pracoviště plně vyhovuje moderním standardům pro dlouhodobé uložení archivních sbírek s přihlédnutím ke specifickým požadavkům vztahujícím se na různé typy materiálů (papír, fotografické negativy, magnetické záznamy apod.). Asi desetina je pak uložena v novém depozitáři v Praze.

Průběžně probíhá restaurování a konzervace poškozených archiválií a odkyselení vybraných sbírkových celků. V posledních letech byly zejména díky programu MK ČR ISO-D restaurátorsky ošetřeny materiály z fondů B. Bolzana, V. Dyka, J. V. Friče, J. Foglara, L. Fukse, J. Gebauera, J. Haška, K. Havlíčka, B. Hrabala, F. Kafky, bratří Mrštíků, K. Teigeho a řady dalších. Získáván je rovněž obalový materiál pro kvalitnější a šetrnější uložení sbírek. Pracoviště bylo nově vybaveno speciálními zařízeními pro odprašování a desinfekci archivního materiálu.

 

Zpřístupňování fondů a sbírek archivu

  • poskytování archiválií k prezenčnímu studiu
  • rešerše
  • digitalizace a zpřístupňování kopií archiválií prostřednictvím webové aplikace
  • ediční a publikační činnost
  • výstavní činnost
  • literární pořady
  • exkurze na pracoviště pro školy vyšších stupňů (zejména VŠ) – v případě zájmu kontaktujte sekretariát archivu
  • zápůjčky pro badatelské a další odborné účely​

 

V LA PNP najdete: 

Ke dni 1. 9. 2024 bylo v LA PNP uloženo celkem 2450 archivních souborů o celkovém rozsahu téměř 5000 bm. Většina fondů LA PNP pochází z 19. a 20. století, některé přesahují do 18. či 21. století, ojediněle jsou pak zastoupeny i archiválie starší. 

Archivní fondy a sbírky 

Osobní archivní fondy spisovatelů

Představují převážnou část sbírky; často jsou zastoupeny rovněž soubory písemností, fotografií, tisků, osobních předmětů apod. dalších účastníků literárního života. Vedle redaktorů, překladatelů, literárních vědců či knihovníků a knihkupců sem patří i přední jazykovědci, historici či archiváři. V LA PNP jsou ovšem uchovávány také osobní fondy některých politiků, diplomatů, lékařů apod. 

Archivní fondy korporací

Zastupují především nakladatelské či redakční archivy (mj. Ottovo nakladatelství, Melantrich, Družstevní práce, Čs. spisovatel) a nejrůznější spolkové archivy (Československá jednota, PEN klub, Společnost přátel knihy pro mládež, Ženský výrobní spolek český aj.).

Sběratelské celky

K nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším sběratelským celkům patří Karáskova galerie, soubor korespondence a rukopisů shromážděný Jiřím Karáskem ze Lvovic, dále Lešehradeum, sbírka literárních a historických dokumentů vytvořená Emanuelem z Lešehradu, nebo sbírka Varií (17.–20. stol.), představující soubor jednotlivin či menších celků.

Fotoarchiv LA PNP

V této sbírce LA PNP je soustředěn rozmanitý fotografický materiál (pozitivy a další obrazová dokumentace, negativy, mikrofilmy). Cennou součást celku představují fotoarchivy významných nakladatelství (Ottovo nakladatelství, Vilímkovo nakladatelství, Družstevní práce aj.) a fotoateliérů (Jan a Josef Mulač). 

Výstřižkový archiv LA PNP

Jádro výstřižkového archivu tvoří tři rozsáhlé sbírkové soubory – Osobnosti, Čeští a zahraniční spisovatelé a Galerie Jiřího Karáska ze Lvovic.

Videotéka a audiotéka LA PNP

Ve Videotéce a audiotéce Literárního archivu PNP jsou uloženy zejména zvukové, filmové a audiovizuální archiválie pořízené jako unikátní záznamy vystoupení spisovatelů a literárních vědců. Největšími soubory v jeho rámci jsou kopie audiozáznamů souvisejících s českou literaturou a jejími tvůrci z období od třicátých do osmdesátých let 20. stol. ze sbírek Archivu Československého rozhlasu a unikátní videozáznamy autorských čtení a přednášek, rozhovorů pořizované s autory přímo pro LA PNP, záznamy literárních pořadů a konferencí, vzpomínky blízkých apod. Menší část sbírky prošla v roce 2023 digitalizací.

O archivních fondech a sbírkách LA PNP se více dozvíte v online aplikaci Průvodce po fondech Literárního archivu Památníku národního písemnictví.

Literární archiv PNP v letech 1990–2016 podpořili:

SEZNAM DÁRCŮ

 

Výroční zprávy Literárního archivu

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše