60! Sympozium Nejkrásnější české knihy roku 2024
Mezinárodní konference pořádaná u příležitosti 60. ročníku Nejkrásnější české knihy roku.
Kdy: 2. 6. 2025
Kde: CAMP - Centrum architektury a městského plánování
Vyšehradská 51, Praha 2
https://praha.camp/program/detail/nejkrasnejsi-kniha
Mezinárodní konference pořádaná u příležitosti 60. ročníku Nejkrásnější české knihy roku (NKČR) představí knihu jako médium, které odráží kulturní, společenské i estetické změny napříč dekádami. Pohledy z různých prostředí přinesou umělec a sběratel Bernhard Cella (Vídeň), grafická designérka Lubica Segečová (Bratislava), Anne König z lipského nakladatelství Spector Books nebo český grafik a pedagog Petr Babák. Program zakončí debata se členy letošní poroty NČKR – o současném stavu soutěže, jejích výzvách a možných směrech dalšího vývoje.
Vstup na konferenci je zdarma s předchozí registrací
Program
12:00 Úvod ředitele Muzea literatury
12:15–12:45 Bernhard Cella (Rakousko) – Archival practice unlimited
12:45–13:15 Lubica Segečová (Slovensko) – Knihy o ktorých sa dá rozprávať
13:15–13:45 Anne König, Spector Books (Německo) – The Aesthetics of Reading – A lecture on Peter Weiss: The Aesthetics of Resistance
13:45–14:15 pauza
14:15–14:45 Petr Babák (ČR) – Bookreport. 60 let vývoje knižního designu v soutěži NČKR
14:45–15:30 Diskuze s několika členy poroty aktuálního ročníku NČKR – výhledy a limity (Linda Kudrnovská, Lubica Segečová, Pavlína Smejkalová, Petr Štěpán)
Prezentace zahraničních mluvčích budou v anglickém a slovenském jazyce bez tlumočení.
Bernhard Cella: Archival Practice Unlimited
Bernhard Cella vytváří umělecké formáty ve kterých zkoumá vztah mezi uměním, knihami a veřejnou sférou. Umění chápe nikoli jako objekt, ale jako systém – používá autorskou knihu jako prostor, konceptuální model a společenskou událost. Od roku 2007 provozuje Salon für Kunstbuch – experimentální prostředí, ve kterém propojuje výstavní prostor s archivem a ekonomickou strukturou. Jeho díla vyvolávají otázky týkající se cirkulace umění, zobrazení vědění a angažovaností designu. Svou práci představil mimo jiné v Benátkách, Káhiře, Barceloně, Paříži, Berlíně a Abú Zabí. Ve svém příspěvku nás seznámí blíže se svou uměleckou praxí.
Lubica Segečová: „Knihy o ktorých sa dá rozprávať"
Ľubica Segečová je grafická designérka působící v Bratislavě. Studovala vizuální komunikaci a experimentální design na Vysoké škole výtvarných umění, kde v současnosti pedagogicky působí. Ve své praxi se věnuje spolupráci v oblasti umění, designu a architektury. Ve svém příspěvku se bude věnovat oblíbeným spolupracím v oblasti publikování.
Anne König (Spector Books): The Aesthetics of Reading – A lecture on Peter Weiss: The Aesthetics of Resistance
Anne König je spoluzakladatelka nakladatelství Spector Books (Lipsko, Německo). Je editorkou všech knih Jonase Mekase v edičním plánu. Kromě své nakladatelské práce je také vášnivou čtenářkou. Příspěvek na sympoziu se bude týkat jejích osobních čtenářských zkušeností s knihou Petera Weisse Estetika odporu, kde se obsah knihy prolíná s formou, kompozicí textu a absencí obrazů, na které autor odkazuje.
Petr Babák: Bookreport
Petr Babák je grafický designér, který se snaží celý svůj profesní život překračovat hranice oboru. Vede ateliér na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a své studio pojmenoval Laboratoř. V rámci sympozia 60! zhodnotí ve svém příspěvku 60 let knižního designu v Čechách.