O knihovně
Profil oddělení
Knihovna je specializovanou, veřejně přístupnou muzejní knihovnou, která systematicky získává, zpracovává, uchovává a zpřístupňuje tištěné doklady k vývoji literatury a knižní kultury v českých zemích od konce 18. století do současnosti. Se založením Památníku národního písemnictví v roce 1952 postupně vznikala kromě dalších oddělení také knihovna. V prvních letech budování nové instituce se jednalo především o správu Strahovské knihovny a svozy ze zrušených klášterních knihoven. Paralelně s touto činností rostla studijní knihovna pro potřeby muzejního oddělení a nově vznikající stálé expozice. Významné akvizice z tohoto období pocházejí rovněž ze zrušených nakladatelství (např. J. R. Vilímka). Do současného stavu knihovních fondů se promítly četné legislativní změny, ke kterým došlo po roce 1989. Knihovna ztratila právo povinného výtisku, historické knižní fondy v důsledku uplatnění restitučních nároků původních majitelů zaznamenaly značný úbytek.
Knihovna je členem profesních uskupení SKIP, SDRUK a komise knihovníků AMG. Spolupracuje se souborným katalogem SK ČR a národními autoritami ČR. V roce 2002 byly z knihovních fondů vyčleněny dvě podsbírky a přihlášeny do centrální evidence sbírek CES.
Podsbírka 19 – písemnosti a tisky
Podsbírka 19 obsahuje rukopisy, zlomky, prvotisky, faksimile, staré tisky a kramářské tisky. Nejrozsáhlejší část podsbírky tvoří tematicky rozmanité staré tisky z období 16.–18. století (jedná se o díla z oboru teologie, filozofie, historie, botaniky a geografie). Prvotisky z let 1477–1500, jazykově převážně latinské, mají gotické vazby, kolorované iniciály, rubrikace, rukopisné marginálie a starší provenienční přípisy. Kolekce kramářských tisků obsahuje exempláře s modlitbami a duchovními i světskými písněmi z období od začátku 18. do první poloviny 20. století. V souboru rukopisů z období 15.–20. století převažují novověké exempláře. Tematicky je bohatě zastoupena náboženská literatura. Podsbírka rovněž obsahuje pozoruhodné zlomky a jednotliviny např. autografy významných historických osobností, sbírky lékařských receptů či katalogy bývalých církevních knihoven. Od roku 2001 v souvislosti s novým statutem a zřizovací listinou PNP se podsbírka systematicky nedoplňuje, rozšiřována je v případě mimořádných akvizic.
Jádro podsbírky 18 tvoří osobní knihovny významných českých spisovatelů (K. Biebla, V. Černého, V. Holana, J. Hory, V. Nezvala, a dal.), nakladatelských knihovních souborů a knihoven sběratelů (např. J. Karáska ze Lvovic, A. Sáňky), které obsahují individualizované exempláře s četnými osobními poznámkami, dedikacemi a dalšími provenienčními údaji. Kromě běžné dobové knižní produkce podsbírka rovněž obsahuje exilové a samizdatové publikace. V návaznosti na soubor knih oceněných v soutěži Nejkrásnější české knihy roku je budována kolekce reflektující výtvarnou a typografickou podobu české knihy.